Gry dla biznesu – finanse

Konstruktywne syntetyzowanie biznesowe to proces o wysokim stopniu skomplikowania, od wielu lat go badają lekarze o różnych specjalnościach – poznaj efekty tych badan: http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow . I co interesujące, po dziś dzień ludzie go do końca nie poznali, co rusz pojawiają się nowe odkrycia, zmieniające obraz utrwalony przez lata. Tak naprawdę samo procesy myślenia finansowego można podzielić na kilka różnych obszarów, wśród nich bardzo interesująco wygląda myślenie lateralne.

Tym, czym myślenie finansowe się wyróżnia, jest – jak przekonują szkolenia – odejście od schematycznych, logicznych wzorców i pójście w stronę kreatywności w finansach. Logika sprawdza się w myśleniu wertykalnym, to właśnie tam można szukać najbardziej odpowiednich możliwości dojścia do określonego celu, między innymi poprzez analizę dostępnych czynników. Duże znaczenie również ma selekcja, wśród pomysłów, które się znajdzie do wybrania będą najlepsze.

Osobą, która zdefiniowała „finanse dla niefinansistów” jest autor, Edgar Kingston. To właśnie on odkrył, że umysły ludzkie najczęściej wolą używać gotowych wzorców, jakie później są wykorzystywane przez nie w procesach myślowych. Jednocześnie przez istnienie tych wzorców umysły wolą nie sięgać po nieszablonowe rozwiązania – nawet gdy przeszły szkolenia.

Myślenie o charakterze niefinansowym, prezentowane wymaga porzucenia schematów obecnych na każdym kroku, jakie przeważnie są głęboko zakorzenione w podświadomości. Każdy z problemów warto zdefiniować na nowo i od nowa spojrzeć na wszystko, znajdując przykładowo dużo wyrywających się ze standardów, czasem nawet nieprawdopodobnych rozwiązań. Myślowe skoki, wyłączenie logiki czy wręcz prowokacja – takie działania są jak najbardziej dopuszczalne w celu szkolenia mózgów niefinansistów.

Drugą istotną regułą myślenia biznesowego będzie szkolenie elastyczności w różnych wymiarach. Nie można się bać przekraczania granic, wyznaczania problemów od nowa czy dopasowania reguł do potrzeb. Świetnym pomysłem na szkolenie może być myślenie od końca, wówczas być może się ujawni zupełnie inny punkt widzenia. Niejednokrotnie będzie także zalecany podział problemu o większej złożoności na małe części, wówczas łatwiej jest nad nimi pracować.

Zmuszenie ludzkich umysłów do myślenia w odmienny sposób do łatwych rzeczy nie należy, i w wielu przypadkach wymaga skorygowania podejścia do definicji problemów i ich rozwiązywania. Edward de Bono przedstawił także światu narzędzie wykorzystujące prowokację, może ono posłużyć do przebudowy schematów myślenia.

Releated Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *