Jak przetrwać w pracy – czyli jak radzić sobie w pracy zmianowej?

Praca bywa męcząca bez względu na to, czy wymaga wykonywania typowo fizycznych czynności, czy przy biurku. Szczególnie męcząca jest ta, która odbywa się w trybie zmianowym. Pielęgniarka, ochroniarz, barman – można wymieniać i wymieniać, bo zawodów wiążących się z pracą zmianową jest wiele. Jednak nie to jest najważniejsze. Pracujący pytają, jak sobie z tym radzić i to właśnie jest temat godny uwagi.

 

Kilka sposobów radzenia sobie w pracy zmianowej

Podstawą jest najwyższa jakość snu. Chodzi o to, by się wysypiać. Dobry materac, odpowiednia atmosfera w sypialni – wszystko wpływa na to, czy śpiący wyśpi się, czy nie. Wypoczęty pracownik jest w dobrym nastroju, ma zapał do pracy i energię. Warto w tym przypadku cały dzień zorganizować sobie tak, aby nie iść do pracy przemęczonym. Jeżeli jest czas na sen, to trzeba po prostu iść spać. Druga ważna sprawa to odpowiednie, zdrowe posiłki. Mają duży wpływ na samopoczucie, a także na energię podczas pracy. Przed pracą nie powinno się wobec tego jeść między innymi słodyczy, pić słodkich napojów. Należy również pamiętać o tym, że zbyt duża dawka kofeiny prowadzi do rozdrażnienia. Chcąc przetrwać nocną zmianę warto, jeżeli to możliwe, znaleźć sobie jakieś dodatkowe zajęcie. Niekiedy praca pozwala na to, aby między czasie wykonać jeszcze inne czynności i w ten właśnie sposób się orzeźwić. Można na przykład wykonać kilka prostych ćwiczeń w celu pobudzenia ciała i umysłu.

 

Praca na dwie zmiany, szczególnie ta w godzinach nocnych jest bardzo trudna do przetrwania. Przecież taki tryb pracy nikomu nie pozwala na spanie w dzień. Szczególnie kobiety mają w domu mnóstwo obowiązków, które muszą wykonać. Powinny wobec tego odpowiednio zorganizować sobie czas, aby zjeść coś pożywnego, zdrowego, wyspać się i wykonać przynajmniej część najważniejszych obowiązków. Do takiej wprawy ludzie dochodzą przez długie miesiące, a nawet lata. Jednak jest to możliwe. Pozostaje tylko dokładnie przemyśleć temat i wybrać odpowiedni sposób radzenia sobie w swojej pracy.

Releated Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *